בקרוב: להתראות כרום OS, היי אנדרואיד

גוגל בשנים האחרונות מפתחת 2 מערכות הפעלה: אנדרואיד (טלויזיה, רכב, שעון, טאבלט/טלפון), וכן את כרום OS שיותר מיועד לכיתות לימוד ופה ושם לעסקים. אנדרואיד "כבש" את השוק בכל מה שקשור לטלפונים (תלוי כמובן היכן מסתכלים – אפל כובשת יותר בארה"ב, פחות בשאר העולם) אבל עדיין לא כבש את שוק הטאבלטים (והבה נודה: הוא די רחוק מכך ואפשר להאשים לא מעט בסיטואציה הזו את גוגל).

כרום OS זו "חיה" די מוזרה. זו מערכת הפעלה שבהחלט מתאימה למקומות סגורים (כמו מוסדות לימוד וכו') אבל יש כמה בעיות גדולות איתה:

 • גוגל לא מאפשרת לך לקנות ערימת כרומבוקים ולהטמיע אותם בעסק – מבלי שתממשק אותם לתשתית של גוגל עם מנוי חודשי פר מכונה/פר משתמש. אין לך שום אפשרות להוסיף תוסף כלשהו ולאפשר לבצע Login דרך Active Directory או כל שרת LDAP מקומי שיש בחברה והכל חייב לעבור דרך השרתים של גוגל.
 • האפליקציות לכרום OS חייבות להיות אפליקציות "ווביות". מפתחים כמובן יכולים להשתמש ב-pNacl כדי לכתוב את האפליקציות ולקבל מהירות טבעית, אבל האפליקציות האלו לא יכולים לרוץ בשום סביבה אחרת שאינה כרום, ומה לעשות שכרום עדיין לא נותן לך אפשרויות גישת חומרה מספקות בהשוואה למה שמקבלים לדוגמא באנדרואיד.
 • אי אפשר "להרחיב" את כרום OS (מעבר להתקנת אפליקציות ווביות מהחנות) ואין אפשרות אפילו להוסיף מקודדי וידאו או אפילו נגן אודיו/וידאו עצמאי (נסו לנגן על כרומבוק קובץ MKV ותקבלו וידאו ללא אודיו).

כפי שציינתי בנקודות לעיל, המגבלות האלו מקשות, במיוחד המגבלה הראשונה שלעניות דעתי מראה על כך שבגוגל לא חשבו לטווח הארוך על ה-Corporate עם כרום OS. אחרי הכל, למיקרוסופט אין שום בעיה עם זה שאני לא אחבר תחנות לשרת LDAP עצמאי דרך SAMBA ולא AD, ולמיקרוסופט אין שום בעיה שתחבר כל מכשיר שהוא לא מבוסס מערכת הפעלה מיקרוסופט לתשתית מיקרוסופט (רק שכמובן תצטרך לשלם על רשיון אבל אחרי התשלום אתה משתמש בתשתית שלך או בתשתית AZURE שלהם, לבחירתך).

מי שנכנס בשנתיים האחרונות לעובי הקורה הוא סונדר פיצ'אי והוא לא ממש אהב את הרעיון של 2 מערכות הפעלה נפרדות. אחרי הכל זה דורש השקעה ניכרת של 2 צוותים גדולים כדי לפתח הן את אנדרואיד והן את כרום. נוסיף לכך את העובדה שהמערכות לא "מדברות" ולא תואמות אחת לשניה (יש כרום לאנדרואיד, אבל זו גירסה מקוצצת לחלוטין בהשוואה לכרום בכרום OS או בלינוקס/מק/ווינדוז. אין לה אפילו ניהול זכרון משלה או תמיכה בתוספים וכו') – ולכן הבלאגן חוגג.

גוגל החלו לפני שנתיים (פחות או יותר) בעבודת Porting של אנדרואיד והכנסתו לתוך כרום, כך שיהיה מעין runtime שיריץ אנדרואיד (תוך שימוש ב-pNaCL) עם השרותים ואפליקציות אנדרואיד ירוצו על זה. העבודה הזו מתקדמת בעצלתיים ונכון לניסויים שערכתי לפני שבוע, המצב על הפרצוף. הרצתי לדוגמא אפליקציות RDP או אופיס לאנדרואיד על העבודה שגוגל עושים (תוך שימוש ב-ARC Welder של גוגל) והתוצאות מפתיעות באיטיותן, וה"ברזל" שאני מריץ את הטסטים עליו הוא די מכובד: מעבד i7, כרטיס גרפי GTX 760, עם 16 ג'יגהבייט זכרון ו-2 כונני SSD, והביצועים כאלו גרועים – שמעבד Tegra 4 שקיים לי ב-Slate 21 שלי עושה עבודה הרבה יותר טובה! (ובאותו SLATE יש רק 1 ג'יגהבייט של זכרון!).

גוגל כבר מזמן מודעים לעניין זה ולכן הם החליטו להפוך את הדברים (אם כי לתת לצוות שעושה Porting לאנדרואיד לכרום – להמשיך את עבודתו כרגע): הבה ניקח את אנדרואיד ונהפוך את מערכת ההפעלה ליותר "דסקטופית", כך שכרום יקבל בחזרה את היכולות הטבעיות שלו, קיצורי מקשים יתמכו בצורה יותר טובה ואפליקציות יפסיקו לסובב את עצמן למצב Portrait כי המפתח לא פיתח לגמרי מצב Landscape – ועוד שורה ארוכה של שיפורים ושינויים שיופיעו קרוב לוודאי בגירסת אנדרואיד 7.

אבל פרויקט כזה הוא פרויקט גדול, אתה לא יכול לבוא ולהנחית לעולם אנדרואיד כזה ולזרוק דורות של כרומבוקים שנמכרו ושותפויות שנבנו על כרום OS.

לפיכך גוגל הכריזה על מוצר חדש שנקרא PIXEL C:

יחודו של ה-PIXEL C הוא שהוא אינו חלק ממשפחת ה-NEXUS. הוא לא עוד מכשיר אנדרואיד והוא אינו עוד טאבלט מבוסס אנדרואיד. זהו המכשיר שיקבל את העדכונים מהפרויקט החדש עם השינויים שגוגל תכניס באנדרואיד ובכרום. בניגוד לכל עדכון אנדרואיד, המכשיר הזה מקבל עדכון כל 6 שבועות ולא פעם בשנה, ואגב – אם אתם רוצים לרכוש אותו, תצטרכו את המקלדת (למרות שגוגל מציגים אותה כאופציונאלית) כי הרבה שינויים יהיו קשורים להתנהגות אנדרואיד עם מקלדת (והמצב של אנדרואיד עם מקלדות כרגע הוא בכי רע, מנסיון!).

מה עם כל הכרומבוקים? ובכן, כרומבוק טיפוסי מכיל כיום 2 או 4 ג'י'גהבייט RAM ומעבד CELERON או i3 או ARM, וזה מספיק חזק כדי להריץ אנדרואיד, וזה העדכון שגוגל תפיץ (לא כרגע, זה יחל בשנה הבאה דרך Canary, כמה חודשים לאחר מכן Beta ובהתחלת 2017 ל-Stable) – וכך הכרומבוק יהפך ל"אנדרובוק" או כל שם שגוגל תבחר.

כמובן, כדי שכרומבוקים יריצו אנדרואיד בצורה טובה, יש צורך בשינויים עוד ברמת ה-BIOS (בכרומבוק אין BIOS, יש CoreBoot) וצוותי הפיתוח בגוגל הכניסו לאחרונה ספריה חדשה ל-Coreboot שנקרא CBGFX (הנה התחלת ה-change בקוד). הספריה הזו תהפוך את הכרומבוק לגרפי עוד מהפעלת כפתור ה-Power כך שניתן יהיה להציג מסך גרפי מיד בהפעלה (כמו בטלפונים ובטאבלטים כיום, ושונה מהמצב כיום בו כרומבוק עולה במצב טקסט חבוי, עובר למוד גרפי סטטי ולאחר שעולה ה-Xorg הוא נכנס למצב גרפי מלא).

שינויים נוספים שאנדרואיד יעבור יהיו קשורים ל-Sound (סוף סוף ניפטר מה-CRAS בכרומבוק!), התנהגות ותמיכה הרבה יותר טובה בעכבר, וסוף סוף נוכל להשתמש במסכי מגע לכרומבוקים שנמכרו עם מסך כזה, וכפי שציינתי לעיל – מכיוון שאנדרואיד לא צריך משאבי מעבד חזקים, למי שיהיה מעבדים כמו i5 או i3, הוא יקבל ביצועים מעולים. יתרון נוסף: סוף סוף אפשר יהיה לחבר מכשיר "אנדרובוק" כזה ל-AD, ולנהל אותם דרך המערכת הרגילה של ה-Corporate כמו שמנהלים מכשירי אנדרואיד ואייפונים.

שותפי החומרה של גוגל כבר מודעים לשינויים (אם כי אין להם גישה לקוד כרגע, גוגל לא נותנת לאף אחד גישה וכששותף רוצה למכור כרומבוק כיום עם מעבד חדש – גוגל עושים את העבודה ורק אחר כך היצרן יכול להוסיף את השטויות שלו, למעט קבצים חתומים שהשותף מעביר כדי לשלב לאחר עליית ה-Coreboot) וסביר להניח שב-2017 נראה ציודים חדשים שימכרו כך ול-Corporate ציודים עם חבילות ניהול מרכזיות וכו'.

הולך להיות בהחלט מעניין 🙂

Print Friendly, PDF & Email

תגובה אחת בנושא “בקרוב: להתראות כרום OS, היי אנדרואיד”

 1. חבל שאתה לא עושה הגהה לפוסטים. הנה התוצאות של המגיה על הפוסט שלך:
  ״חיה די מוזרה״ – האם לא התכוונת לרשום ׳זבל קנייני סגור׳?
  ״המגבלות הללו מקשות״ – האם לא התכוונת לרשום ׳מה לעזאזל גוגל עישנו כשהם חשבו שיכולו לאנוס את העולם עם מערכת הפעלה מקוצצת ונכה בהגדרתה׳?
  ״בגוגל לא חשבו על שוק ה…״ – האם לא התכוונת לרשום ׳בגוגל לא חשבו נקודה׳?
  ״סוף סוף הולך להיות מעניין׳ – האם לא התכוות לרשום ׳סוף סוף גוגל מסירים את צפיע העזים הזה מהשוק׳?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.