בקרוב: להתראות כרום OS, היי אנדרואיד

גוגל בשנים האחרונות מפתחת 2 מערכות הפעלה: אנדרואיד (טלויזיה, רכב, שעון, טאבלט/טלפון), וכן את כרום OS שיותר מיועד לכיתות לימוד ופה ושם לעסקים. אנדרואיד "כבש" את השוק בכל מה שקשור לטלפונים (תלוי כמובן היכן מסתכלים – אפל כובשת יותר בארה"ב, פחות בשאר העולם) אבל עדיין לא כבש את שוק הטאבלטים (והבה נודה: הוא די רחוק מכך ואפשר להאשים לא מעט בסיטואציה הזו את גוגל).

כרום OS זו "חיה" די מוזרה. זו מערכת הפעלה שבהחלט מתאימה למקומות סגורים (כמו מוסדות לימוד וכו') אבל יש כמה בעיות גדולות איתה:

  • גוגל לא מאפשרת לך לקנות ערימת כרומבוקים ולהטמיע אותם בעסק – מבלי שתממשק אותם לתשתית של גוגל עם מנוי חודשי פר מכונה/פר משתמש. אין לך שום אפשרות להוסיף תוסף כלשהו ולאפשר לבצע Login דרך Active Directory או כל שרת LDAP מקומי שיש בחברה והכל חייב לעבור דרך השרתים של גוגל.
  • האפליקציות לכרום OS חייבות להיות אפליקציות "ווביות". מפתחים כמובן יכולים להשתמש ב-pNacl כדי לכתוב את האפליקציות ולקבל מהירות טבעית, אבל האפליקציות האלו לא יכולים לרוץ בשום סביבה אחרת שאינה כרום, ומה לעשות שכרום עדיין לא נותן לך אפשרויות גישת חומרה מספקות בהשוואה למה שמקבלים לדוגמא באנדרואיד.
  • אי אפשר "להרחיב" את כרום OS (מעבר להתקנת אפליקציות ווביות מהחנות) ואין אפשרות אפילו להוסיף מקודדי וידאו או אפילו נגן אודיו/וידאו עצמאי (נסו לנגן על כרומבוק קובץ MKV ותקבלו וידאו ללא אודיו).

כפי שציינתי בנקודות לעיל, המגבלות האלו מקשות, במיוחד המגבלה הראשונה שלעניות דעתי מראה על כך שבגוגל לא חשבו לטווח הארוך על ה-Corporate עם כרום OS. אחרי הכל, למיקרוסופט אין שום בעיה עם זה שאני לא אחבר תחנות לשרת LDAP עצמאי דרך SAMBA ולא AD, ולמיקרוסופט אין שום בעיה שתחבר כל מכשיר שהוא לא מבוסס מערכת הפעלה מיקרוסופט לתשתית מיקרוסופט (רק שכמובן תצטרך לשלם על רשיון אבל אחרי התשלום אתה משתמש בתשתית שלך או בתשתית AZURE שלהם, לבחירתך).

מי שנכנס בשנתיים האחרונות לעובי הקורה הוא סונדר פיצ'אי והוא לא ממש אהב את הרעיון של 2 מערכות הפעלה נפרדות. אחרי הכל זה דורש השקעה ניכרת של 2 צוותים גדולים כדי לפתח הן את אנדרואיד והן את כרום. נוסיף לכך את העובדה שהמערכות לא "מדברות" ולא תואמות אחת לשניה (יש כרום לאנדרואיד, אבל זו גירסה מקוצצת לחלוטין בהשוואה לכרום בכרום OS או בלינוקס/מק/ווינדוז. אין לה אפילו ניהול זכרון משלה או תמיכה בתוספים וכו') – ולכן הבלאגן חוגג.

גוגל החלו לפני שנתיים (פחות או יותר) בעבודת Porting של אנדרואיד והכנסתו לתוך כרום, כך שיהיה מעין runtime שיריץ אנדרואיד (תוך שימוש ב-pNaCL) עם השרותים ואפליקציות אנדרואיד ירוצו על זה. העבודה הזו מתקדמת בעצלתיים ונכון לניסויים שערכתי לפני שבוע, המצב על הפרצוף. הרצתי לדוגמא אפליקציות RDP או אופיס לאנדרואיד על העבודה שגוגל עושים (תוך שימוש ב-ARC Welder של גוגל) והתוצאות מפתיעות באיטיותן, וה"ברזל" שאני מריץ את הטסטים עליו הוא די מכובד: מעבד i7, כרטיס גרפי GTX 760, עם 16 ג'יגהבייט זכרון ו-2 כונני SSD, והביצועים כאלו גרועים – שמעבד Tegra 4 שקיים לי ב-Slate 21 שלי עושה עבודה הרבה יותר טובה! (ובאותו SLATE יש רק 1 ג'יגהבייט של זכרון!).

גוגל כבר מזמן מודעים לעניין זה ולכן הם החליטו להפוך את הדברים (אם כי לתת לצוות שעושה Porting לאנדרואיד לכרום – להמשיך את עבודתו כרגע): הבה ניקח את אנדרואיד ונהפוך את מערכת ההפעלה ליותר "דסקטופית", כך שכרום יקבל בחזרה את היכולות הטבעיות שלו, קיצורי מקשים יתמכו בצורה יותר טובה ואפליקציות יפסיקו לסובב את עצמן למצב Portrait כי המפתח לא פיתח לגמרי מצב Landscape – ועוד שורה ארוכה של שיפורים ושינויים שיופיעו קרוב לוודאי בגירסת אנדרואיד 7.

אבל פרויקט כזה הוא פרויקט גדול, אתה לא יכול לבוא ולהנחית לעולם אנדרואיד כזה ולזרוק דורות של כרומבוקים שנמכרו ושותפויות שנבנו על כרום OS.

לפיכך גוגל הכריזה על מוצר חדש שנקרא PIXEL C:

יחודו של ה-PIXEL C הוא שהוא אינו חלק ממשפחת ה-NEXUS. הוא לא עוד מכשיר אנדרואיד והוא אינו עוד טאבלט מבוסס אנדרואיד. זהו המכשיר שיקבל את העדכונים מהפרויקט החדש עם השינויים שגוגל תכניס באנדרואיד ובכרום. בניגוד לכל עדכון אנדרואיד, המכשיר הזה מקבל עדכון כל 6 שבועות ולא פעם בשנה, ואגב – אם אתם רוצים לרכוש אותו, תצטרכו את המקלדת (למרות שגוגל מציגים אותה כאופציונאלית) כי הרבה שינויים יהיו קשורים להתנהגות אנדרואיד עם מקלדת (והמצב של אנדרואיד עם מקלדות כרגע הוא בכי רע, מנסיון!).

מה עם כל הכרומבוקים? ובכן, כרומבוק טיפוסי מכיל כיום 2 או 4 ג'י'גהבייט RAM ומעבד CELERON או i3 או ARM, וזה מספיק חזק כדי להריץ אנדרואיד, וזה העדכון שגוגל תפיץ (לא כרגע, זה יחל בשנה הבאה דרך Canary, כמה חודשים לאחר מכן Beta ובהתחלת 2017 ל-Stable) – וכך הכרומבוק יהפך ל"אנדרובוק" או כל שם שגוגל תבחר.

כמובן, כדי שכרומבוקים יריצו אנדרואיד בצורה טובה, יש צורך בשינויים עוד ברמת ה-BIOS (בכרומבוק אין BIOS, יש CoreBoot) וצוותי הפיתוח בגוגל הכניסו לאחרונה ספריה חדשה ל-Coreboot שנקרא CBGFX (הנה התחלת ה-change בקוד). הספריה הזו תהפוך את הכרומבוק לגרפי עוד מהפעלת כפתור ה-Power כך שניתן יהיה להציג מסך גרפי מיד בהפעלה (כמו בטלפונים ובטאבלטים כיום, ושונה מהמצב כיום בו כרומבוק עולה במצב טקסט חבוי, עובר למוד גרפי סטטי ולאחר שעולה ה-Xorg הוא נכנס למצב גרפי מלא).

שינויים נוספים שאנדרואיד יעבור יהיו קשורים ל-Sound (סוף סוף ניפטר מה-CRAS בכרומבוק!), התנהגות ותמיכה הרבה יותר טובה בעכבר, וסוף סוף נוכל להשתמש במסכי מגע לכרומבוקים שנמכרו עם מסך כזה, וכפי שציינתי לעיל – מכיוון שאנדרואיד לא צריך משאבי מעבד חזקים, למי שיהיה מעבדים כמו i5 או i3, הוא יקבל ביצועים מעולים. יתרון נוסף: סוף סוף אפשר יהיה לחבר מכשיר "אנדרובוק" כזה ל-AD, ולנהל אותם דרך המערכת הרגילה של ה-Corporate כמו שמנהלים מכשירי אנדרואיד ואייפונים.

שותפי החומרה של גוגל כבר מודעים לשינויים (אם כי אין להם גישה לקוד כרגע, גוגל לא נותנת לאף אחד גישה וכששותף רוצה למכור כרומבוק כיום עם מעבד חדש – גוגל עושים את העבודה ורק אחר כך היצרן יכול להוסיף את השטויות שלו, למעט קבצים חתומים שהשותף מעביר כדי לשלב לאחר עליית ה-Coreboot) וסביר להניח שב-2017 נראה ציודים חדשים שימכרו כך ול-Corporate ציודים עם חבילות ניהול מרכזיות וכו'.

הולך להיות בהחלט מעניין 🙂

כמה מילים על שדרוג Galaxy Note 4

אחד המכשירים שתפס חזק את שוק העסקים הישראלי (ואת שוק המשתמשים הסולידי, במיוחד גברים) הוא מכשיר ה-Galaxy Note 4 של סמסונג, והאמת – זהו אחד המכשירים המרשימים שסמסונג הוציאה, הן מבחינת איכות מסך, הן מבחינת סוללה, תמיכה בכרטיסי מיקרו SD וכו'. עד היום, רוב משתמשי ה-Note-4 די מרוצים ממנו. מאז כמובן סמסונג הוציאה את ה-Note-5 אך אישית אינני ממליץ לשדרג אליו הואיל והלקוח מקבל פחות: אין אפשרות להכניס כרטיס מיקרו SD, אין אפשרות להחליף סוללה והמכשיר נעול לחלוטין, מה גם שמבחינת שיפורים – אין ממש שיפורים רציניים בהשוואה ל-Note-4.

כמו תמיד אצל סמסונג ואצל לא מעט חברות – ה-Note-4 אינו מדבר על מכשיר יחיד, אלא לפחות בישראל – על 2 מכשירים. ישנו מכשיר ה-N910F (שהוא Note-4 המבוסס על מעבד של Qualcomm) ויש את ה-N910C (שמבוסס על מעבד אקסינוס מתוצרת סמסונג). ישנה כמובן תאימות בינארית מלאה מבחינת אפליקציות, אולם אין תאימות בכל מה שנוגע ל-ROM של המכשיר (קושחה שמיועדת ל-N910F פשוט "תתקע" מכשיר N910C).

כשזה מגיע לעדכוני קושחה – סמסונג אמנם מוציאה עדכונים, אולם לוקח להם לא מעט זמן להגיע. כך לדוגמא סמסונג הוציאה את אנדרואיד 5.0 עבור מכשירי Note-4 והעדכון הגיע גם למכשירים ישראלים, אבל העדכון האחרון שכולל אנדרואיד 5.1.1 ושורת עדכוני אבטחה – לא הגיע עדיין רשמית. לשמחתי באתר SamMobile ניתן למצוא בנקל את הקושחה. כאן נמצא העדכון הרשמי עבור N910F (לא חשוב אם המכשיר נקנה מהיבואן הרשמי או מאחת מחברות הסלולר, אולם כדאי לבדוק את הדברים אם הוא נקנה מחנות פרטית), וכאן נמצא העדכון הרשמי עבור מכשיר N910C. איך אתם יכולים לדעת מה המכשיר שלכם? הכנסו להגדרות, גללו עד הסוף עד ה"אודות" והסתכלו על "דגם מספר". SM-N910F הוא בעל מעבד קוואלקום, SM-N910C הוא בעל מעבד של סמסונג.

החלטתי לשדרג את המכשיר ללא איפוס, עם כל האפליקציות שיש לי (ויש לי לא מעט).

(שימו לב: עדכון מכשיר מצריך ידע בסיסי טכני טוב. אם אין לך את הידע, עדיף יהיה לשלם מספר שקלים לטכנאי טלפונים שיבצע לך את העבודה. שדרוג לא נכון עלול להשבית טוטאלית את המכשיר!)

לשם הורדת העדכון, מומלץ לשלם לאתר SamMobile את ה-7 יורו על מנת לקבל מהירות בהורדת העדכון הרשמי, וכמו כן כדאי להוריד את ODIN בגירסה האחרונה (3.10.7 נכון למועד כתיבת שורות אלו). לאחר ההורדה יש לכבות את הטלפון ולעבור למצב DOWNLOAD (לחיצה על כפתור הההפעלה, כפתור הנמכת הווליום והכפתור המרכזי במכשיר ביחד עד שמקבלים מסך שמראה Download Mode עם הלוגו של אנדרואיד), ואז יש להפעיל את תוכנת ODIN, לחבר את המכשיר ל-PC עד שרואים באחד המלבנים ב-ODIN כיתוב COM עם מספר (לדוגמא COM3). יש ללחוץ על כפתור ה-AP ולבחור את הקובץ שהורדנו, ובתפריט ה-Options יש להגדיר כפי שמופיע בדף ההורדה ב-SamMobile.

לאחר לחיצת ה-START המכשיר יתחיל לקבל מה-PC את כל קבצי העדכון. התהליך הוא ארוך, אל תעצרו אותו.

לאחר הזרמת הקבצים למכשירכם, הטלפון יפעל מחדש, כאן מומלץ ללכת להכין קפה או משהו כי התהליך עדכון הוא ארוך ולעיתים לא רואים שום דבר מיוחד בטלפון למעט נורת LED משמאל למעלה שמהבהבת. תנו למכשיר לעבוד.

לאחר מכן כשתוכלו להשתמש במכשיר, לפחות במחצית השעה לאחר העדכון הוא יהיה איטי מאוד וזאת מהסיבה שהמכשיר מבצע עדכונים רבים ברקע. יתכן שתקבלו שגיאה ששרותי גוגל לא יכולים לפעול עד שיהיה עדכון. אתם לא צריכים לבצע כלום, אלא רק להמתין ולוודא שיש למכשיר תקשורת אינטרנט (עדיף דרך WIFI, יש המון הורדות עדכונים). לאחר שחלפה לה בערך כמחצית השעה, הכנסו להגדרות, חשבונות ובחרו GOOGLE. אם יש לכם יותר מחשבון גוגל אחד, לחצו על Sign In & Security, בחרו את החשבון שלכם מהתפריט למעלה, ולחצו על Sign in to Google (משום מה הוא "שוכח" את ה-Token של חלק מהחשבונות גוגל בזמן העדכון).

לאחר כשעה בערך, מומלץ להפעיל את המכשיר מחדש. התוצאה תיראה במסך ה"אודות" בערך כמו בתמונה משמאל (לחצו על התמונה להגדלה).

מנסיוני אני יכול לאמר שלאחר שהמתנתי ונכנסתי לחשבונות מחדש, המכשיר חזר לעבוד בצורה מלאה וחלקה בדיוק כמו שהוא ניקנה ביום הראשון. העדכון לא מחק שום מספר טלפון, הודעה או תמונה. הכל עובד מאוד מהיר ומאוד מאוד חלק (אם כי ה-Root שביצעתי למכשיר – הלך, כולל ה-Recovery). גם עניין ה-3G/4G לא הצריך הגדרות מחדש והמכשיר מיד עבר ל-4G (אני בגולן טלקום).

אלו שמעולם לא ביצעו Root למכשיריהם יכולים להשתמש בתוכנת Samsung Kies הן לצרכי גיבוי המכשיר והן לצרכי השדרוג (כך שלא תצטרכו להוריד קובץ, להשתמש ב-ODIN והתוכנה תעשה הכל), אולם לא בטוח אם העדכון קיים כרגע או בעוד מספר שבועות. בכל מקרה, שוב, אם אין לכם את הידע הטכני – תנו למישהו שמבין על מנת שלא תצטרכו לחוות את חוויות המעבדות בארץ.

Exit mobile version