התשובה של אפל ל-PC ישנים – iPAD??

לפני ימים ספורים ערכה אפל אירוע שבה היא מכריזה על מוצרים חדשים ועדכונים. אפל הכריזה על iPad Pro בגירסה יותר מוקטנת (9.7 אינטש) ועל אייפון SE – אייפון מוקטן עם מסך 4 אינטש והיו עוד מספר עדכונים נוספים. רוב הדברים כבר דלפו זמן רב לפני האירוע.

אחד הדברים המעניינים שקרו במהלך הצגת ה-iPad Pro היה ה"נאום" של פיל שילר, סמנכ"ל המוצרים של אפל. מר שילר דבר על המצב ה"עצוב" שיש בעולם בערך כ-500 מיליון אנשים עם מחשבי PC בני 5 שנים ומעלה.

הנהלת אפל לא אמרה זאת במפורש בכנס, אך נראה כי אותם 500 מיליון – הם המטרה החדשה של אפל ובמיוחד המחשבים הישנים ב-Corporate, ולשם כך הם מכינים את מתקפת השיווק, להלן דוגמא מהאתר של אפל:

כל זה טוב, לגטימי ויפה, אבל לעניות דעתי אפל קצת מפספסת, וברשותכם – אסביר מדוע:

הבה ניקח את ה-iPad Pro החדש בגירסת 9.7 אינטש. נחסוך כסף וניקח את גירסה ה-32 ג'יגה, WIFI בלבד ונוסיף לו את המקלדת החדשה. לא נוסיף סטיילוס וכמובן נתעלם מהאזהרה ש-32 ג'יגה זו כמות אחסון קטנה שלא ניתנת להגדלה בשום מצב (אפל מתעבים כרטיסי מיקרו SD). לכמה הגענו? 750 דולר (לפני מסים, משלוח וכו').

זוכרים את אותם 500 מיליון משתמשי PC בעלי מחשב ישן? לרובם הסיבה שהמחשב לא הוחלף היא שהמחשב עדיין עובד טוב ואצל חלקם אין כסף לשדרג למחשב חדש.

אבל נניח מישהו רוצה לקחת את ההצעה של אפל. מה בדיוק הוא ירוויח ממעבר מ-PC ל-iPad Pro? ניידות וסוללה. בשאר הפרמטרים אם נשווה – ה-PC בועט בכל iPad Pro. מולטיטאסקינג? PC לוקח. כמות טאבים בדפדפן? PC מנצח ומשאיר את הטאבלט הרחק מאחור. תוכנות? ב-PC התוכנות מגיעות בגרסאות מלאות ולא מקוצצות כמו בטאבלטים. שדרוגי חומרה? ב-PC אתה בהחלט יכול, ב-iPad Pro אתה לא יכול להחליף/לשדרג כלום, אולי את המקלדת.

סידרת ה-iPad קיימת מ-2011, כך שכל מי שחשקה נפשו בטאבלט של אפל יכל לרכוש אותה בשנים האחרונות (עד היום) במגוון גדלים, מגוון כמויות אחסון ועוד, כלומר האופציה הזו קיימת זמן רב, אבל רוב מוחלט של האנשים לא עברו אליה. זה שאתה יכול עכשיו לפתוח 2 אפליקציות במקביל ולצייר עם סטיילוס לא ישכנע רבים לרכוש את ה-iPad Pro. אפשר לרכוש iPad בגירסה טיפה יותר ישנה ומקלדת ממיקרוסופט או לוג'יטק (שמייצרים גם עבור iPad) ועדיין לחסוך.

ומה עם עולם ה-Corporate? אופיס ל-iPad Pro? יש ואפל גם במהלך מכירת ה-iPad Pro אפל מוכרת מנוי ל-Office 365 אם הלקוח מעוניין בכך, אבל מה שאפל לא מספרת ללקוחות זה שאם החברה תרצה להשתמש בתשתית VDI של מיקרוסופט והחברה תרצה לחבר לזה טאבלטים עם תוכנת RDP, החברה תצטרך לשלם למיקרוסופט 100$ פר טאבלט. למה? כי כך מיקרוסופט קבעה.

ולא שחסרים אלטרנטיבות.. יש לא מעט טאבלטים מבוססי אנדרואיד שנותנים תמורה נאותה בהחלט למחיר שהם עולים. רוב הבעיות שהיו בעבר עם טאבלטים מבוססי אנדרואיד (במיוחד בתוכנות שהיו נראות כאילו הן תוכנות לטלפון רק שהן "מוגדלות") נפתרו ובעדכון שיצא במהלך החודשים הקרובים ניתן יהיה גם בטאבלטים מבוססי אנדרואיד להריץ 2 אפליקציות אחד ליד השניה. (דבר שניתן לעשות כיום עם טאבלטים של סמסונג) מבחינת תמחור – הם זולים יותר ממכשירי iPad Pro של אפל ואף ממכשירי iPad אחרים.

יש אלטרנטיבות חוץ מטאבלטים לאנשים שמשתמשים רוב הזמן במחשבים שלהם לגלישה – אלטרנטיבה כזו לדוגמא היא כרומבוק: זול מאוד (החל מ-200 דולר), לא צריך לתחזק, הכל בענן ויש מספר אלטרנטיבות לאופיס (כולל אופיס 365 שרצה יפה מאוד על כרומבוק בגירסת ה-Online).

אם אפל באמת רוצה להחליף את ה-PC בבית, כדאי שהיא תתחיל לעדכן את המק מיני שכבר לא עודכן שנתיים. החומרה השתנתה מאז ואפל יכולה להוציא גירסה עם M.2 SSD ואולי מקום לכונן 2.5 אינטש (ובדרך לוותר סוף סוף על כונן ה-DVD) ולהקטין אותו בערך לגודל ה-Apple TV ולמכור החל מ-500 דולר. הסיכוי שאנשים ירכשו זאת – גבוה יותר מהסיכוי שמישהו יזרוק את ה-PC שלו וישקיע 750 דולר (מינימום!) ב-iPad Pro.

לסיכום: אפל מוצאת את עצמה בבעיה: מכירות האייפון הן טובות אך מכירות הטאבלטים צונחות צניחה חדה כל רבעון ואפל רוצה לפתור את הבעיה הזו, אבל אפל עם הקמפיין הנוכחי פונה לשוק הלא נכון עם המוצר הלא נכון. מי ששומר PC במשך 5 שנים ולא משדרג, לא יזרוק מינימום 750 דולר על טאבלט שנותן לו הרבה פחות. אפל כן יכולה למכור לו מחשב אחר בזול (מק מיני) אולם לשם כך אפל תצטרך לשנות אסטרטגיה. טאבלט ולא חשוב כמה הוא נראה יפה – עדיין לא יכול להחליף PC לא ב-Corporate ולא אצל לקוחות רבים שאפל חושבת להרוויח מהם.

Exit mobile version