תקלות בצג/מגע במשפחת אייפון 6

אפל בישראל מוכרת לא מעט מכשירים מדגמי אייפון 6 למיניהם ורוב האנשים שרוכשים די מרוצים מהמכשיר. הוא יציב יחסית, עושה את העבודה, מהיר ובקיצור – מה שביקשת, קיבלת…

עד שמגיעים לבעיה מסויימת שטכנאי מעבדות טלפונים לא תמיד יודעים לתקן.

אם נסתכל לדוגמא על לוח אם של אייפון 5 – נראה שמעל השבבים העיקריים נמצאת לה מתכת. למתכת יש 2 מטרות: לקרר את השבבים, ומצד שני להגן על השבבים במידה והמכשיר יושב בכיס ומקבל לחצים מ-2 כיוונים שונים (כשהמכשיר בכיס ואתם יושבים לדוגמא – הלחץ מהכסא והלחץ מהגוף). המתכת הזו בהחלט עוזרת.

משום מה באייפון 6 ו-6 פלוס – אפל החליטה להעיף את המתכת ולשים במקום – מדבקה עם מעט חומר טרמי ומה שקורה למכשירים הללו לאחר מספר חודשים היא בעיה שחלקכם אולי נתקל בה – תצוגה של פס אפור שמופיע ונעלם כריצוד, והפסקת הפעילות של מסך המגע באופן אקראי.

שמעתי מספר פתרונות של טכנאים לבעיה ולמען האמת – לפחות ממה ששמעתי, חלק לא קטן מהטכנאים לא יודעים על מה הם מדברים. חלקם לדוגמא ממליץ להחליף את ה-CHIP שאחראי על הדיגיטייזר (דוגם צד המגע) ואחרים מציעים להחליף את כל המסך. 2 התשובות אינן נכונות והן יכולות להעלים את הבעיה לפרק זמן מסוים אך התקלה תחזור.

הבעיה המרכזית היא שעקב הלחץ שהטלפון צריך לעמוד בו כשיושבים עליו ומכיון שאין מתכת – הצ'יפים שאחראים על התצוגה ועל המגע – מתנתקים חלקית מההלחמות שהם מולחמים ללוח (מה שנקרא BGA, כלומר הכדוריות מתנתקות) ולכן הפתרון הכי טוב הוא לנתק את הצ'יפים, לנקות את המשטח עליו ישבו הכדוריות בצ'יפ ולהלחים מחדש את הצ'יפים (הפתרון אגב לא קיים ברוב המעבדות השכונתיות) ואז להדביק מתכת שתגן על הכל. אין צורך ברכישת מסך אחר או שבבים אחרים.

האם אפל מודעת לבעיה – היא מודעת גם מודעת ולצערי אפל כמו תמיד – מעדיפה למחוק הודעות (הודעות על כך מפורסמות כבר חצי שנה בפורום של אפל ועובדי אפל מוחקים אותן) וכמובן – לא לתקן את הבעיה בלוח.

באתר iFixit החליטו לפני מספר ימים להציף את הבעיה, להלן הוידאו.

לכן, אם יש לכם אייפון 6 פלוס (ואגב, זה קורה לעיתים גם ב-6 הרגיל) – עדיף שתדעו מה צריך שיעשה כדי לתקן את המכשיר במקום סתם לשלם על החלפת חלקים שלא ממש תסייע לפתרון הבעיה שלכם.

עדכון: עניין התיקון הוא מאוד תלוי מה קרה לטלפון. אם לדוגמא הוא חטף "עקמת" רצינית – יש סיכוי שהלוח עצמו נשבר ואז הלחמה מחדש של 2 השבבים לא תעזור ויש צורך בהחלפת הלוח, וזה פתרון קצת יקר.

Exit mobile version