מיקרוסופט מציגים: ריקוד תימני עם חלונות 10

מיקרוסופט הציגה אתמול את Windows 10 ("חלונות 10") עם דגש על לקוחות ה-Enterprise, היכן שהיא מרוויחה את רוב הכספים.

למי שמעוניין לצפות בוידאו ההכרזה – הנה הוא לפניכם:

 

צפיתי בהדגמות, קראתי סקירות ודעות של כתבים שונים, ואני רוצה לאמר מספר מילים.

אין ספק שמיקרוסופט ביצעה כאן "צעד תימני" – צעידה קדימה מבחינת איחוד פלטפורמות, אבל הליכה לאחור מבחינת תפריט Start ועוד מספר דברים. הסיבה להחזרת תפריט ה-Start ידועה:השינוי בין חלונות 7 ל-8 היה שינוי ענקי שלקוחות עסקיים רבים לא ידעו איך "לאכול" אותו. תפריט ה-Start שליווה את Windows עוד  מימי ה-Windows 95 (וה-NT 4.0) נעלם לחלוטין. אנשים ראו אייקון למטה מצד שמאל, לחצו וחשבו שיקבלו תפריט ובמקום זה הם קיבלו מסך עם אייקונים ענקיים ורק מהסתכלות קרובה היה ניתן למצוא אייקון קטן של חץ למטה שלחיצה עליו היתה נותנת את האייקונים של התוכנות ב"ערימה" מבהילה. היה כמובן ניתן להתחיל לכתוב את שם האפליקציה ולקבל מצד ימין את תוצאות החיפוש במחשב, אבל נוח – זה לא היה. גם עניין ה-Charms למיניהם לא היה ברור להרבה אנשים, במיוחד לאלו שהתקינו על ה-PC שלהם ואין להם מסך מגע – תגרור את העכבר לצד ימין למטה ותקווה שזה יופיע, וזה גם יופיע לך בדיוק בזמן שתלחץ על האייקונים ליד השעון לפעמים.

ישנו גם העניין של אפליקציות מה שנקרא בעבר "מטרו" – אפליקציות על מסך מלא. היכן הכפתורים להקטין את האפליקציה? למזער? ומה אני עושה שיש לי שיחת סקייפ ואני במצב Desktop? רבים תהו מדוע צריך לעבור ממצב של אפליקציה בחלון לאפליקציה במסך מלא, והרעיון של "חצי חצי" (להראות 2 אפליקציות על מסך) לא ממש תפס. גם מצב הדסקטופ על מסכי מגע לא כל כך תפס, במיוחד כשהחלק העליון של חלונות אפליקציה היה צר והיה מאתגר מבחינת אצבעות לתפוס ולגרור, לסגור, למזער וכו'.

כתוצאה מכל הפיאסקו הזה, חברות המוכרות מחשבים ל-Enterprise חזרו להציע ללקוחות חלונות 7 כאופציה ברכישה, ו-HP לקחה החלטה רצינית להציע שורת מחשבים לעסקים רק עם חלונות 7, גם DELL ושאר יצרניות העתיקו את ההחלטה וגם הם הציעו אותו דבר. במיקרוסופט החלו לראות שיותר ויותר לקוחות או שרוכשים מחשבים עם Windows 7 או שלא משדרגים בכלל ונשארים עם רשיונות של 7.

השינויים שמיקרוסופט ביצעו בחלונות 10 מהווים שיפור משמעותי לעומת המצב ב-8. סוף סוף אפשר להקטין את האפליקציות שתפסו מסך מלא ועתה גם ניתן (אם האפליקציה תומכת בכך) לשנות את גודל האפליקציה כך שהיא תציג תצוגה שונה – העתקה בוטה מה-Touchwiz שקיים במכשירי הגלקסי S4 ומכשירי ה-Note של סמסונג. מיקרוסופט הוסיפו גם דסקטופים נוספים, כמו שקיים במק ולינוקס כבר שנים רבות (מי יודע, אולי הם יעתיקו את הרעיון של KIO Slaves מ-KDE בהמשך..)

במיקרוסופט החליטו שהם מאחדים את הממשק של Windows 10 כך שהוא יקבל 2 צורות – הקלאסי שקיים ב-7 + Tiles (כשיש עכבר ומקלדת) ומצב כמו שקיים ב-8 (פלוס מספר שינויים) כשמדובר במכשיר עם מסך מגע בלבד. למפתחים דווקא לא הולכים להיות חיים יותר קלים, והם עדיין יצטרכו לפתח מספר Layouts לגודלי מסך שונים ולמעבדים שונים. מזכיר משהו? כן, פיתוח אפליקציות לאנדרואיד. (אם כי כמובן כל מפתח Windows יוכל לציין שהכלים שמיקרוסופט נותנים הם הרבה יותר טובים ממה שגוגל נותנת).

האם אסטרטגיה זו תצליח? סביר להניח שכן וכפי הנראה חלונות 10 יצליח להעביר משתמשי חלונות 7 ומטה רבים – לחלונות 10.

אין ספק שמיקרוסופט תצטרך GUI חדש בהמשך הדרך (ואולי פחות להעתיק את אנדרואיד? (כמו … כפתור "אחורה" בחלונות 10 במצב טאבלט?)), אבל מיקרוסופט תצטרך לחשוב איך לשנות מבלי לעצבן את המשתמשים הקיימים שאינם טכניים מיקרוסופט החליטה לאחרונה שהם ישחררו כל שנה-שנתיים גירסת Windows והם יכולים בהחלט לשפר, אבל עדיף להשאיר גם מצב "7 קלאסי" או משהו קרוב לכך למשתמשים שעדיין מעוניינים בתפריט ההתחל וכו'.

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות בנושא “מיקרוסופט מציגים: ריקוד תימני עם חלונות 10”

 1. דבר ראשון – משתמשי 7?? נסה משתמשי XP!
  הבעיה של מיקרוסופט היא, שכמעט 30% מכלל המחשבים השולחניים בעולם מריצים עכשיו מערכת ההפעלה בת 13 שהחברה הפסיקה לתמוך בה באופן רשמי לפני חצי שנה, איימה לעשות את זה כבר שנה לפני כן וזה עדיין לא הזיז לאף אחד (למעשה כל הממשל הסיני מסרב לעבור אפילו לווינדוס 7…).

  שנית – סלח לי, אבל כמי שרכש לפני שנה דסקטופ, עם ווינדוז 8 (וכמובן עדכון מאוחר יותר ל-8.1), אני חייב לציין שמאוד התאכזבתי, אם כי לא הופתעתי (וכן אני מרגיש קצת אידיוט שלא בחרתי בווינדוז 7). כל השמועות לאחרונה, דיברו על כך שהעדכון המשמעותי הבא יינתן חינמית כ'פיצוי' למשתמשי ווינדוז 8 (או לפחות במחיר מאוד מאוד הוגן). כולם דיברו על כך שהעדכון יגיע באוקטובר או לכל המאוחר עד סוף השנה.

  מיקרוסופט בחרה לצפצף על המשתמשים שלה, כרגיל. אוקטובר 2014? אולי ב-2015. עדכון חינמי? כל זה נעלם.

  בקיצור, כמו אפל, אמזון ודומותיהן, כשמבקרים אותן, מיקרוסופט בחרה לצעוק "תראו! ציפור! עם צבעים חדשים!" – וכולם פנו הצידה כדי לספר כמה היא חדשנית (או מעתיקנית, במקרה של דסקטופים מרובים..), ושכחו שרק לפני יומיים, ווינדוז 9 והעדכון למשתמשי 8 המתוסכלים היו מציאות כמעט מוגמרת.

  אז תקרא לזה 9 או 10 או ווטאבר, אבל בתכל'ס, אם הייתה חסרה לי עוד סיבה לשנוא את החברה הזו, קיבלתי אותה ביממה האחרונה.

 2. האמת שווינדוס 8.1 על מחשב נייד רגיל ללא טאץ' זה לא מוצלח.
  מצד שני- גם ההתחל הוותיק היה כמו מחסן קטן וצפוף שמלא בשטויות.

  נקווה שב10 תימצא נוסחת הקסם.

 3. יש כאן בעיה נוספת די חמורה והיא שהטלפונים הניידים עלולים לא להימכר בתקופה הקרובה כיוון שהלקוחות לא יקבלו הבטחה שהמכשירים יוכלו להריץ את הגירסה החדשה ואף אחד לא ירצה להוציא סכום גדול עבור יחידה בלי יכולת שידרוג.
  חוץ מזה יש הרבה קולות בחברה שלא מצדיקים בהחזקת חברת חומרה ליצור טלפונים ניידים, בקיצור עומד להיות שמח , או עצוב עם לוקחים את זה מנקודת ההשקפה של נוקיה שפעם היתה ענק והיום במצב די עגום , אפילו בשם שלהם (נוקיה) מיקרוסופט לא רוצים לעשות שימוש , תיראו לאן הגענו .

 4. מיקרוסופט לא שלא רוצה לעשות שימוש בשם נוקיה, היא לא יכולה כי נוקיה לא מכרה את השם שלה, רק את החטיבה הטלפונית (היא עושה עוד כמה דברים).
  ובקשר לפוסט עצמו, חוץ מנסיון לכתוב שמיקרוסופט מעתיקה ומעתיקה (כי כידוע באנדרואיד הכל מקורי, חוץ מכמה פטנטים…), לא רואה כן התייחסות לשוס הגדול והוא universal apps. אין שום חברה טכנולוגית כיום שאתה יכול לבנות אפליקציה שתרוץ על ה-PC, הטלפון, הטאבלט והקונסולה. המשמעות עצומה ולא ברור לי איך יש פוסט שלם בלי להתייחס לזה.

  1. ובכן גולש יקר…
   1. מעולם לא טענתי שבאנדרואיד הכל מקורי. כולם מעתיקים מכולם – אפל מעתיקה מגוגל, גוגל מעתיקה מאפל, מיקרוסופט מעתיקה משתיהם ושתי החברות מעתיקות פה ושם ממיקרוסופט. ככה זה היה תמיד.
   2. לגבי ה"שוס" לדבריך – אינני יודע כמה אתה מכיר אנדרואיד, אבל באופן עקרוני כשאתה בונה אפליקציה, אתה יכול להחליט לאיזו פלטפורמה אתה רוצה שהיא תרוץ או כמה פלטפורמות שתרצה וזאת בעזרת Switch פשוט. יש לך גם כלים לבנות UI לטאבלט, טלפון, פאבלט, שעון, טלויזיה וכו' ואתה יכול לבנות סימולטנית UI לכולם והמערכת תיצור עבורך חבילות APK חתומות שאתה יכול להעלות לחשבון ה-Play Store שלך. אלו דברים שקיימים באנדרואיד (עם שיפורים שנוספו בשנתיים האחרונות) עוד משנת 2011.

 5. זה לא אותו דבר, עדיין אתה תתעסק עם כמה התקנות או רכישות. במיקורוסופט זה אותה אפליקציה וזה הבדל ענק. ואת היתרון הזה אין לאפל או לגוגל

  1. גולש יקר, אני ממליץ לך לקרוא שוב את מה שמיקרוסופט כתבה. אפליקציות טבעיות (לא "מטרו" שהם HTML5) יצטרכו להיות מקומפלות עבור ARM ו-X86 ואין תאימות בינארית ביניהם.

 6. "גולש" יקר
  מיקרוסופט קנו את חטיבת הטלפונים, בהסכם הם יכלו להשתמש במותג נוקיה למשך 10 שנים על המכשירים הניידים ולמשך 18 חודשים בניידים מסוג X (עד סוף 2015 על היחידות שמריצות אנדרואיד) כך שהם יכלו להשתמש במותג די הרבה זמן. הסיבה שהם החליטו להפסיק להשתמש במותג היא שמיקרוסופט מאמינים שלמותג נוקיה אין ערך מוסף לקו המוצרים. וכאן נשאלת השאלה – מה בדיוק גרם לירידת הערך של המותג נוקיה ? (רמז – אולי מערכת ההפעלה שהם מריצים).
  לסיום – "אפליקציה שתרוץ על ה-PC, הטלפון, הטאבלט והקונסולה" , שוב פספוס של חברת מיקרוסופט שכנירה לא מבינה שיש הבדל משמעותי בשימושים של הפלטפורמות השונות אבל זה כבר סיפור ארוך.

 7. "גולש" יקר
  מיקרוסופט קנו את חטיבת הטלפונים, בהסכם הם יכלו להשתמש במותג נוקיה למשך 10 שנים על המכשירים הניידים ולמשך 18 חודשים בניידים מסוג X (עד סוף 2015 על היחידות שמריצות אנדרואיד) כך שהם יכלו להשתמש במותג די הרבה זמן. הסיבה שהם החליטו להפסיק להשתמש במותג היא שמיקרוסופט מאמינים שלמותג נוקיה אין ערך מוסף לקו המוצרים. וכאן נשאלת השאלה – מה בדיוק גרם לירידת הערך של המותג נוקיה ? (רמז – אולי מערכת ההפעלה שהם מריצים).
  לסיום – "אפליקציה שתרוץ על ה-PC, הטלפון, הטאבלט והקונסולה" , שוב פספוס של חברת מיקרוסופט שכנירה לא מבינה שיש הבדל משמעותי בשימושים של הפלטפורמות השונות אבל זה כבר סיפור ארוך.

 8. לחגי, נכונים דבריך.
  גישתה של אפל הוכיחה את עצמה- מערכת הפעלה מלאה למחשב, ומערכת רזה ומעוקרת לטאבלטים וכו', ו2 המערכות נראות ממש זהות ומשתמשות באותה שפת עיצוב.

 9. לחגי, הערה נוספת.
  לאור החוכמה הגדולה שMS הפגינה כאן, אני לא ממש יהיה מופתע אם היא תקרא ללין הניידים שלה החל מהיום, במקום לומיה, קין…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.