דעה: על האייפונים החדשים והשעון של אפל

[rev_slider iphone6]ההכרזה האחרונה של אפל איששה את השמועות שרצו במשך זמן רב: אפל החליטה להעתיק את המתחרים בכל הקשור לגודל הטלפון, והיא מציעה 2 גדלים – אייפון 6 עם מסך בגודל 4.7 אינטש ו-אייפון 6 פלוס בגודל 5.5 אינטש, והאמת – רק השבוע שוחחתי עם חבר טוב שמכור למוצרים של אפל, וכשהוא ראה לפני יותר משנה את הגלקסי Note-2 שהיה לי (שגם הוא בגודל 5.5 אינטש) הוא ציין כי "זה מכשיר יותר מדי גדול, בחיים לא הייתי רוכש דבר כזה" ונכון לרגעים אלו, הוא מנצל כל קשר שלו כדי להשיג את האייפון 6 פלוס. פתאום הגודל כבר לא מפריע לו. אולי בכל זאת סמסונג צדקו כשהם המציאו את הקטגוריה של Phablet?

מכשירי האייפון החדשים של אפל נראים בהחלט מעולה, כפי שאתם רואים, ואפל בהחלט מובילה בכל עניין העיצוב, ואין שום ספק – הלקוחות של אפל ינהרו לרכוש את המכשיר (נכון לרגעים אלו, דגמי ה-6 פלוס אזלו ויש Backlog עד לחודש הבא), אין לי ספק בכך, אך כ-גיק שאוהב להתעסק בדברים הטכניים והחומרתיים, אני חש שאפל די "מנפחת" דברים מעבר לכל פרופורציה. הנה מספר דוגמאות:

 • אפל מציינת כי באייפון 6 יש את הצ'יפ M8 שלא רק יודע למדוד היכן בדיוק אתה (דבר שקיים באנדרואיד עוד מגירסה 4.3, ללא צ'יפ מיוחד), אלא גם כשאתה עולה מדרגות, רץ או הולך. קצת מצחיק לשמוע זאת מבחינה טכנית, הואיל וכל סמארטפון יכול לדעת שאתה מטפס או הולך בעזרת אלגוריתם פשוט שמודד את ההטיה של הפלאפון.
 • אפל מציינת שמעבד A8 החדש מהיר ב-25% וה-GPU שלו מהיר ב"עד 50%". את המספרים אפל לא מגלה (וכבר היו מקרים שאפל פשוט "ניפחו" מספרים) אז נמתין לתוצאות סקירות מקצועיות. בכל מקרה, גם המתחרים כמו Qualcomm, סמסונג, אינטל, nVidia ואחרים לא מפגרים מאחור ואפשר לראות זאת בתוצאות הביצועים שלהם כבר כיום, ורובם עברו את ה-A7 והמעבדים של הדור החדש ישוחררו כבר באוקטובר עם השקת אנדרואיד L.
 • אפל מציינת שהמכשירים שלה דקים דקים. מישהו כנראה צריך להכיר לאפל כמה יצרנים סיניים כמו Lenovo, Huawei, Gionee, Xiaomi שמייצרים מכשירים מאוד דקים. כך לדוגמא מכשיר ה-Gionee Elite S5.5 עוביו – 5.55 מילימטר! בל נשכח שככל שהמכשיר דק יותר, הוא יתחמם יותר, במיוחד כשהמכשיר מתאמץ בזמן פעילות כמו הרצת משחקים, שיחות וידאו, צפיה בסרטים ועוד.
 • טכנולוגיית המסך של האייפון 6 שופרה במעט (אפל, כרגיל, מנפחת זאת ללא כל פרופורציות) אך עדיין הם משתמשים ב-IPS שקיים עוד מהזמנים של ה-IPAD-2. מסכי סופר AMOLED ובכלל מסכים מבוססי OLED כבר זמינים בשוק בהפרש מחירים של דולרים בודדים. חטיבת הפאנלים של LG לדוגמא (הם ספקי משנה של אפל, סמסונג הספק הראשי) מוכרת כמעט כשנה מסכי OLED עם תוספת מחיר של דולרים בודדים בהשוואה למחירי פאנלי IPS וזה חוסך סוללה בצורה רצינית ונותן את התצוגה הכי טובה שיש. מדוע אפל לא משתמשת במסכים אלו לטלפונים וטאבלטים שלה? שאלה מצויינת. מה שכן, נראה שאפל עם האייפון 6 פלוס נכנעה בעניין ה-Aspect Ratio והוא חוזר להיות כמו המתחרים: 16:9.

בסופו של יום, אין ספק שהמכשיר של אפל הוא מכשיר טוב, אבל מבחינה חומרתית, הוא בעצם מדביק את הפער בהשוואה למתחרים. מבחינת מערכת ההפעלה בטלפון, אפל גם מדביקה (חלקית) את הפער – יש Widgets, אפשר להחליף מקלדת, יש NFC ועוד דברים רבים שקיימים באנדרואיד ורק עתה הם מגיעים ל-iOS. יש כמובן אינטגרציה הרבה יותר הדוקה בין האייפון/אייפד ל-OS X שזה מעולה, אבל בצד השני, באנדרואיד, לא יושבים שלובי ידיים – גוגל נמצאת במצב שלא ממש מעניין אותה מערכת ההפעלה Windows (רוב המפתחים שלה בין כה משתמשים ב-מק) אבל היא כן משקיעה בכרום OS ולאחרונה הראתה גם שהיא עובדת על אינטגרציה של נוטיפיקציות ואפליקציות אנדרואיד – שירוצו תחת כרום OS.

ומאייפונים נעבור לשעון של אפל.

אפל הציגה את השעון שלה והוא מוצג יותר כצעד מנע, הואיל והוא לא ימכר עד שנה הבאה (ובכך אפל מקווה שאנשים יוותרו על הרעיון לרכוש את ה-MOTO 360). באפל טוענים שהם עבדו על השעון הזה במשך ה-3 שנים האחרונות ואין ספק שמבחינה ויזואלית מערכת ההפעלה נראית טוב, אך כשזה מגיע לברזלים, אפל החליטה להחזיר רעיון ישן – את הגלגלת והכפתור. זוכרים אייפודים ישנים? (לפני שהם נהיו העתק של אייפון רק ללא אפשרות לקבל/להוציא שיחות) אז זה חוזר, וכאן אני תוהה: מה לכל הרוחות אפל חשבו? סיבוב כפתור צדדי אינו נוח. קחו את השעון ביד שלכם, האם כשאתם מכוונים אותו לשעון קיץ או חורף אתם מורידים אותו מהיד ומכוונים או משאירים אותו על היד ו"מרימים" אותו תוך כדי לחיצת האצבעות על הזרוע?

אפל מדגישה כי לא לכל יד מתאים שעון בגודל קבוע ויש ידיים קטנות שצריכות שעון קטן. מבחינת תצוגה, אין שום בעיה טכנולוגית כיום להדפיס פאנל באותה רזולוציה בשעון של אפל על מסך בגודל ציפורן ממוצעת, אבל הבעיה הגדולה שאפל ניצבים מולה, בדיוק כמו המתחרים והיא עניין הסוללה, ומה לעשות ששעון קטן גם יהיה עם סוללה קטנה, מה שאומר שיהיה צורך לטעון יותר מפעם אחת ב-24 שעות וזה – ממש לא נוח. היו כמובן שמועות על טעינה אלחוטית, מה שהתברר כלא נכון ואפל פשוט משתמששים בטריק של המק והטעינה היא עם מגנט. מהבחינה הזו שיטת ההטענה של ה-MOTO 350 יותר נוחה, אתה פשוט שם את השעון על משטח אלכסוני וזהו.

בסופו של יום, אפל הציגה את דגמי הטלפון והשעון שלה וזה מה שימכר ב-2015. החידושים של אפל ברוב המקרים הם יותר סגירת פערים מאשר חידושים מדהימים, לדעתי. אפל ממשיכה במריבות המשפטיות שלה מול סמסונג (הם סיכמו ביניהם לרדת מהתביעות מחוץ לארה"ב) וכל מכשיר חדש שסמסונג מוציאה, אפל רצה לבית המשפט בטענות שהוא מפר פטנטים שלה, אבל אפל לא שמה לב כל כך למתחרים החדשים שלה – שהם דווקא הסינים שמעתיקים כל פרט מאפל. תסתכלו על המכשירים של Xiaomi כמו ה-Mi4 שמי שלא מבין באנדרואיד ו-iOS עלול בהחלט לחשוב שזה אייפון, והוא נמכר במחירים הרבה יותר נמוכים ממה שאפל או סמסונג מבקשים והמפרט שלו מאוד מרשים. אולי הגיע הזמן שאפל תחשוב באמת על רעיונות חדשים ונועזים במקום להיות Me Too מאוד מעוצב.

3 תגובות בנושא “דעה: על האייפונים החדשים והשעון של אפל”

 1. אין ספק שכל האירוע הזה של אפל היה בדיחה.
  טים קוק טען שאלה הטלפונים הטובים ביותר שאפל יצרה עד היום, והוא צודק, אבל זה בהחלט לא אומר הרבה דברים טובים על אפל. הגאווה שלהם בחיישן הברומטר הייתה כל כך מגוחכת, שלא ידעתי אם לצחוק או לבכות (החיישן קיים במכשירי אנדרואיד בערך מגרסה 2.3.5..).

  השעון הוא עוד שטות מיותרת, שאף אחד לא צריך, בדיוק כמו השעונים האחרים בשוק. הוא זולל חיי סוללה גם מהשעון עצמו וגם מהטלפון, יש לו מסך קטן (שיש בו לא מעט השתקפויות לפי מתנסים ראשונים), מצלמה פשוטה מדי, רמקול לא חזק דיו כדי לנהל שיחות ברחוב, וחיישנים לדופק שלא ממש הוכיחו את עצמם באף שעון עד כה. בנוסף, אתה מסתכן בלהיראות ממש מגוחך, בזמן שאתה מדבר עם היד שלך.. וכל זה בשביל שלא תצטרך להוציא את הטלפון מהכיס כדי לראות הודעות…

  תעצור אותי כשאתה מתחיל להבין, שנכון לרגע זה, אין בזה שום צורך. בטח שלא במחיר של 350 דולר, מחיר שבו אתה יכול לרכוש נקסוס 5…

  אבל הבעיה הכי גדולה, שלא נתנו עליה מספיק את הדעת, הייתה Apple Pay.

  ואתה יודע מה? עזוב לרגע את יכולת אבטחת המידע המפורסמת של אפל. אותה יכולת שאת נזקיה ראינו פחות משבוע לפני האירוע המדובר. פרצת אבטחה מטורפת, שאפל לא תסתום, אלא רק תודיע לך אחרי(!) שמישהו פורץ לך לחשבון.

  זו לא הבעיה האמיתית בשירות החדש של אפל. כולם היו כל כך מסונוורים מהאירוע, שהם לא שמו לב לשניים וחצי משפטים קטנים, כמעט נסתרים, שנאמרו בקשר לשירות התשלומים החדש.

  העובדה שהשירות יאפשר איחסון פרטי כרטיס אשראי, באמצעות צילום פשוט וללא אותנטיקציה(!), היא זו שמפחידה אותי. המשמעות היא, שאפל מוכנה לדרוס את הפרטיות של כל מי שלא משתמש באייפון. כל אדם עם אייפון יוכל לצלם כרטיסי אשראי כאוות נפשו, ולהשתמש בהם. וזו כבר חוצפה, שאני מקווה שהרגולציה תטפל בה, אם כי אני לא עוצר את נשמתי.

 2. אני רק כל הזמן נזכר בפרסומת של אפל מלפני כמה שנים שניסתה לשכנע שמסך יותר גדול ממה שהיה להם אז לא הגיוני כי אי אפשר לכסות אותו עם האגודל של יד אחת.
  (קצת כמו ש-mysql היו אומרים שלא צריך טרנזקציות במסד נתונים, עד שאחרי הרבה שנים הם סוף סוף מימשו את זה)

 3. לגבי הגלגלת אני נוטה להסכים, אבל מהניסיון עם מוצרי אפל השונים- השימוש בהם נוח בהרבה מכפי שניתן לחשוב ע"פ צפיה בתמונות.
  זוכרני היטב את האייפון הראשון, ראיתי תמונות שלו ולא הבנתי איפה הקסם?
  אבל כשאחזתי בו לראשונה, החלקתי תמונות, הקטנתי/ הגדלתי וכו' הייתי בהלם מהקסם.

  אם החבר'ה באפל טוענים שכייף להשתמש בגלגלת שלהם, כנראה שזה באמת נוח.

  מה שכן, היות וזמן הסוללה שלו לא יהיה שבוע, והעובי שלו הוא לא משהו שאני מוכן לשאת על היד שלי לאורך כל היום- אני יחכה לדור הבא של השעון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Exit mobile version