כמה מילים לגבי גולן טלקום/דור 4 ומכשירי סמסונג

לאחרונה יצאה גולן טלקום בהכרזה כי היא נותנת ללקוחותיה דור 4 ואף הגדילה את החבילה (לאלו שמשלמים את המחיר המלא – 99 שקל) ל-20 ג'יגהבייט לחודש במקום ה-6 שיש עם דור 3. הכל טוב ויפה, עד שהתחילו כמה בעיות שחלקן לא קשור לגולן טלקום, וחלקם קשור להסכמים בין גולן טלקום למפעילי רט"ן אחרים (אורנג', סלקום).

נתחיל בהסבר לגבי גולן טלקום, קצת על דור 4 בארץ כרגע ונסיים באיך לפתור את הבעיה (בחלק מהמקרים):

גולן טלקום אינה חברת תקשורת כמו אורנג' וסלקום. היא מפעילה וירטואלית (המינוח המקצועי הוא MVNO), כלומר היא "רוכבת" על התשתית של ספק אמיתי ובמקרה של גולן טלקום, היא "רוכבת" גם על אורנג' וגם על סלקום תוך שימוש בתשתיות שלהם. בניגוד ללקוח של אורנג' או סלקום, לקוח גולן טלקום חייב להפעיל אצלו אופציה של Roaming כי הוא בעצם "נודד" מתא סלולרי לתא סלולרי ולפעמים מתא סלולרי של אורנג' לתא סלולרי של סלקום. הסבר יותר רחב ניתן לקרוא בפוסט המעולה הזה בוויקיפדיה.

אחת הבעיות שיש ללקוחות גולן טלקום ולא חשוב איזה מכשיר יש ללקוח הוא שבחלק מהמקומות הלקוח של אורנג' או סלקום יקבל איתות 4G אולם לקוח של גולן עדיין יקבל אות של +H (כלומר HSDPA – דור 3.5). הסיבה לכך קשורה יותר להסכמים בין גולן לספקים השונים. היום בדקתי את העניין בזמן אמת, והתוצאה היא שבתל אביב כמעט כולה יש 4G ללקוח גולן, אולם לא בחולון וגם בחלק גדול מבת-ים לא היה 4G, כנ"ל בנסיעה ברכבת מתל אביב לחיפה – רוב הדרך אין 4G למעט באזורים של הערים הגדולות, כך שה"פריסה" של גולן היא חלקית ולא תמיד תקבלו 4G גם אם קיימת תשתית 4G במקום. סביר להניח שהמצב הזה ישתפר בחודשים הקרובים.

צריך  לזכור כי רוחב הפס של 4G בארץ לכל ספקי הסלולר עדיין מאוד צר. כרגע יש רק רצועה אחת ברוחב 5 מגהרץ (כמדומני) ולכן לא תקבלו לאורך זמן מהירויות גדולות, הכל תלוי באזור בו אתם נמצאים וכמות המשתמשים. יחד עם זאת, לפני כשבועיים הסתיים סוף סוף (יאללה, תוציאו קונפטי..) מכרז התדרים וכעת הספקים השונים יעשו את ה"מסחרה" ביניהם כדי לצרף רצועות תדרים ורוחב הפס יעלה. אני ממליץ לקרוא את הכתבה הזו ב"גלובס" שמראה כי למרות כל חוזי השחורות בגלל התחרות האגרסיבית – לא רק שהספקים המתחרים נשארו, גם חזי בצלאל הצליח להיכנס הפעם, כך שהתחרות עוד תגדל.

וכעת – לבעיית ה-4G עם גולן טלקום ומכשירי סמסונג (מסוג Note-3 ו-Note-4, אני לא יודע אם הבעיה קיימת ב-S5).

הבעיה עצמה קצת קשורה לבירוקרטיה, וקצת לבעיה טכנית ידועה של סמסונג.

מבחינת בירוקרטיה, גולן טלקום אינה מוכרת מכשירים סלולריים ישירות. היא מפנה את הלקוחות שמעוניינים במכשיר לחנויות כמו Best Mobile או BUG. היא לא נותנת שרות טכני מבחינת תיקונים, החלפות, שדרוגים וכו' ולכן כשגולן טלקום פונים לסמסונג, היחס אליהם הוא לא מי יודע מה. (אני לא נציג של סמסונג ואין לי קשר ישיר רשמי לחברה, זו חוות דעתי בלבד).

מבחינה טכנית – כמו תמיד, סמסונג לא אוהבים להשתמש במימוש של אחרים ומעדיפים להמציא את הגלגל מחדש, גם כשאחרים המציאו אותו 20 פעם. לחובבי XKCD נזכיר את הסטריפ הבא:

מימוש הממשק הפנימי של סמסונג לקריאת כרטיס ה-SIM שונה ממימוש שקיים במכשיר כמו נקסוס 5, מכשירי מוטורולה, LG, HTC ואחרים. כתוצאה מכך, עקב באג במימוש, SIM של גולן טלקום שמוכנס למכשיר והמכשיר מופעל, המכשיר אינו מזהה כי ברשת קיים דור 4, ולפיכך התפריט לבחירת סוגי רשתות "מתקצץ" ואפשר מקסימום לקבל WCDMA/GSM (שזה במילים אחרות H+/3G/2G). הבעיה אינה ב-SIM (תכניסו אותו לאייפון או לאחד המכשירים שציינתי לעיל ותוכלו מיד להתחבר ל-4G) אלא רק בקוד התממשקות בין המודם ל-ROM עצמו.

בזמן ההתממשקות, קבצים בתיקיית /data/property/, שם ישנם 8 קבצים שמתחילים בשם persist.radio בכל פעם שתכניסו SIM אחר וקבצים אלו קובעים עבור המכרכת אלו פונקציות תוכלו לקבל ולאלו תדרים (לדוגמא) המכשיר צריך להתחבר על מנת לקבל/להוציא שיחות, שרותי DATA, הודעות SMS וכו'. הקבצים קטנים מאוד (חלקם בייט אחד, חלקם 0 בייטים, חלקם 5-8 בייטים) אולם כדאי מאוד להיזהר איתם.

על מנת לעקוף את הבעיה (הערה: אני לא לוקח שום אחריות אם למכשיר יקרה משהו!) יש צורך לשנות קובץ אחד בתיקיה הנ"ל בשם persist.radio.lteon ולשנות את התוכן שלו מ-false ל-true, לשמור את הקובץ ולצמצם לו את ההרשאות ל-read only. (כלומר 400). מי שמכיר קצת adb ו-shell, יוכל לעשות זאת עם sed פשוט ו-chmod לקינוח. מי שלא, יכול לערוך את הקובץ עם עורך קבצי טקסט (לא Notepad ולא Word!!), לשנות הרשאות (זה ה-permissions ב-root explorer כך של-root יהיה גישה של קריאה בלבד) ולאחר מכן יש להפעיל את המכשיר מחדש ואז המכשיר ינסה להתחבר ל-4G. תוכלו גם להיכנס לתפריט More Networks / Mobile Networks ולבחור LTE/WCDMA/GSM. שימו לב: פעילות זו דורשת שהמכשיר שלכם יהיה לאחר root, אחרת אין גישה לתיקיה הנ"ל.

מתי יהיה תיקון רשמי שלא יצטרך פריצת המכשיר? שאלה טובה, אני מניח שבעדכון Lollipop שצריך לצאת גם לגלקסי Note-3 ו-4 החודש או החודש הבא יהיה תיקון. במידה ולא יהיה, אנסה להוציא תיקון כך שניתן יהיה להתקין אותו דרך ODIN מבלי לפרוץ את המכשיר.

לסיכום אני רוצה לחזור ולאמר: אין עדיין מה להתלהב מ-4G. הסתובבתי כל היום והרצתי Speed Test ולא עברתי את מהירות ה-10 מגה ב-DOWN, מהירות שאני כבר מקבל כיום ב-HSDPA. חכו שתהיה הרחבה משמעותית ל-4G ואני מאמין שעד אז כבר יהיה תיקון רשמי.

8 תגובות בנושא “כמה מילים לגבי גולן טלקום/דור 4 ומכשירי סמסונג”

 1. שתי הערות:
  א. גולן טלקום היא לא MVNO. אמנם עדיין אין לה פריסה מלאה, אבל היא כבר הקימה תחנות ממסר משלה. היא והוט מובייל זכו במכרז של חברות תשתית, לא של חברות וירטואליות (כמו רמי לוי ויו-פון, למשל). להוט מובייל הייתה את הפריסה של מירס, שאותה הם קנו.

  ב. מה שתיארת זו עוד סיבה טובה לעבור ל-LG. אחרי סיפור הסוללות המתפוצצות שלהם, החלטתי לזנוח אותם לטובת LG G3 מכמה סיבות:
  ראשית, זו חברה שלרוב הסטנדרטים שלה תואמים את רוב החברות הגדולות, כפי שציינת בעצמך.

  שנית, אני כבר קיבלתי את עדכון ה-lollipop הרשמי לפני חודש. הם הבטיחו שהוא יגיע מיד אחרי כריסטמס, והם עמדו בהבטחה, ובגדול.

  שלישית, LG מאפשרת להוריד בקלות את ה-bloatware המצומצם גם כך, שמגיע עם המכשיר. סמסונג מפוצצת את המכשיר באפליקציות שלה, וללא פריצה, אתה יכול לשכוח מלמחוק את השטויות המיותרות שלהם.

  ולבסוף, ואולי הנושא הכי חשוב כאמור, סיפור הסוללות המתפוצצות עיצבן אותי. העובדה שהם היו מוכנים לסכן חיי אדם בשביל לחסוך כמה מאות אלפי שקלים (ועבור תאגיד בסדר הגודל שלהם זה חצי כלום), גרמה לי להבין שאני לא יכול לתת בחברה הזו אמון, שהיא תייצר את המוצר הטוב ביותר. ואכן, למעט הנוט 3 (סדרת הנוט הייתה הברקה), אין לה שום דבר טוב כבר כמה שנים. המכשיר המקורי/חדשני האחרון שלהם היה גלאקסי 3. מאז הם מייצרים המון גימיקים שחציים לא עובדים והשאר מיותרים. LG G3 פשוט טוב יותר מכל מכשיר סמסונג שיצא בשנה האחרונה, ולסמסונג יצאו הרבה יותר מכשירים. למעשה, לא ראיתי אף מכשיר שמתקרב ליכולות הצילום, המסך והסוללה של ה-G3. ומה לעשות – אלה הדברים הכי חשובים לרוב האנשים היום. סמסונג עדיין לא שם. היא הפכה מחברה מובילה לחברה מעתיקה.

  1. 1. כמה שידוע לי, הם בהתחלה הקימו תחנות אך היום כבר לא. אדרבא, במקום זה הם חתמו גם עם סלקום (בהתחלה הם היו עם אורנג')
   2. נכון, סיפור הסוללות הוא סיפור עצוב עם סמסונג.
   3. גם סמסונג מאפשר לך לבטל כל מיני Bloatware.

 2. היי

  לצערינו עדכון Lollipop לא כלל תיקון (לפחות לא ל SM-G906L שלי). יש סיכוי שאתה מארגן לנו תיקון כך שניתן יהיה להתקין אותו דרך ODIN מבלי לפרוץ את המכשיר? :))

  תודה רבה!!

 3. האם שדרוג ל lollipop פתר את הבעיה של גולן וסמסונג ברשת LTE? אני פתרתי את הסיעה חלקית ע"י אפליקצית advanced signal status. כמובן אחרי root למכשיר הנוט 3 , sm9005. כשאני גולש על דור רביעי אני לא יכול להוציא ולקבל שיחות…

 4. I am sorry, I am not sure i have understood all that is written here. So can i use other phones with LTE support, not only those are listed on Golan's web site.

 5. הפתרון שלך נשמע נהדר וישים.
  אך כמו שציינת, האם לטובת אלה שלא רוצים לפרוץ את הטלפון ושמצב הroot לא ברור להם, תוכל להוציא patch לעדכון התוכנה?
  אודה לך מאוד.
  רק להבהרה, אין בעיה במכשיר? אני לא צריך להחזיר אותו לחנות??

 6. האם ידוע לך אם הבעיה שתיארת עם ה4G במנויים של גולן נפתרה?
  כי אני רואה רק H ליד האייקון של הקליטה והמהירות מצביעה על 7 מגה בלבד. (אני גר בירושלים)

  תודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Exit mobile version